Extranet

+420 517 343 363-5Havárie plynu: +420 517 333 800quantumas@quantumas.cz

Bez energie to nejde aneb svátek běhu ve Winschotenu

Při uběhnutí sto kilometrů spálí člověk přibližně deset tisíc kalorií. V sobotu 12. září v nizozemském Winschotenu tento sportovně a energeticky náročný výkon předvedly stovky soutěžících.

Letos už 40. ročník stokilometrového běhu byl současně Mistrovstvím světa a Evropy a Mistrovstvím světa ve veteránských kategoriích. Je to nejdelší vzdálenost, na kterou se mistrovství světa běhá. Quantum u tak energeticky náročné akce nemohlo chybět. Na start se mezi téměř čtyřmi stovkami běžců postavilo také čtrnáct českých zástupců. V čele osmi reprezentantů vedených fenomenálním ultramaratoncem Danielem Orálkem byl také Jiří Bezrouk, obchodní ředitel slovenské společnosti QUANTUM Heating s.r.o.. Startoval ve veteránské kategorii.

Akce ve Winschotenu se tradičně běží na desetikilometrovém okruhu, závodníky tedy čeká deset kol. Z trati je odkloněná doprava, kromě organizátorů na motocyklech a zdravotníků.  Terén je typicky holandsky, rovinatý s převýšením pouhých deseti metrů v jednom kole a vede převážně městem. Místní jsou na svůj běh náležitě hrdí, před rodinnými domky podél trasy ze dne na den postaví desítky zahradních party stanů, ve kterých stráví prakticky celý den fanděním a povzbuzováním. Mnozí z nich nezištně poskytují zahraničním závodníkům ubytování, starají se o ně a pochopitelně je na trati intenzivně povzbuzují. Přátelská atmosféra je pro Winschoten typická. Na prvním a šestém kilometru jsou občerstvovací stanice, doplněné ještě „vodním bufetem“ na osmém kilometru.

Počasí bylo pro závod ideální, na startu 13°C, v průběhu dne teplota podle toho, jak se ukázalo slunce, vystoupala až ke 20°C. Lehký větřík nevadil, s rezervou však zvládl roztáčet lopatky jednoho ze tří větrných mlýnů ve městě, kolem kterého vedla trasa.

Mistrem světa se stal nedostižný Švéd Jonas Buud, který sto kilometrů zvládl za 6:22. Z českých běžců byl nejlepší Daniel Orálek (7:25), celkově 44., v hodnocení veteránského mistrovství ve své věkové kategorii 45+ byl třetí. Jiří Bezrouk (8:44) doběhl celkově 107. a ve veteránské kategorii 50+ byl desátý. Nejstarším účastníkem běhu byl 82 letý Josy Simon z Lucemburska, který stihl uběhnout devadesát kilometrů za 10:46, nicméně do posledního kola ho pořadatelé pro překročení časového limitu již nepustili. Celkem 103 startujících náročný běh nedokončilo.